Image30 Авг 2023

ЗАЩИТНИ ПОКРИТИЯ ЗА ТУНЕЛИ (по примера от Черна гора)

Стоманобетонът като строителен материал дава възможност за висока издръжливост на сградите поради свойството на бетона, с течение на времето да подобрява своите якостни характеристики и да предпазва армировката от корозия. Въпреки това, поради пропуски в проектирането и изпълнението, както и поради действието на агресивни външни влияния по време на експлоатация, могат да възникнат повреди и деградация на конструкциите. Поради това е необходимо да се предприемат допълнителни мерки за защита на конструкциите. Изменението на климата, индустриалното развитие и разширяването на градската среда допринасят за повишаване на агресивността на околната среда - замърсяване на атмосферата с CO2, сулфати, хлориди и др. Излагането на високи концентрации на CO2, поради увеличения трафик в градските зони и пътната инфраструктура (тунели, мостове) води до процес на карбонизация.

Част от нашите стандартни решения за Защитни покрития са използвани на магистрала "Бар-Боляре" в Черна гора и тук те ще служат като пример за по-подробно обяснение на тяхното приложение на практика.

(Подгорица) Смоковац – Биоче – Пелев Брийег –Лийева Рийека – Веруша – Матешево ​​​​– този участък, който е в средата на магистралата, беше взет като приоритет поради значението му като връзка между Подгорица и северната част на Черна гора. Съществуващият път (E65 и E80), който минава през каньона Морача, е планински път с много завои, счита се за опасен през зимния период и също така е натоварено място в пътната мрежа на Черна гора. Участък от магистралата, който ще бъде с дължина 41 км. Всичките 16 тунела в участъка от Смоковац до Матешево са изградени съгласно „Новият австрийски тунелен метод“ NATM с две тунелни тръби, предназначени за движение в двете посоки.

Бетоновата облицовка на тунелите е пряко изложена на механични и химични въздействия, поради което защитата се осъществява чрез прилагане на система от материали за повърхностна защита. Цялата процедура се изпълнява в съответствие с европейския стандарт EN 1504-2 Продукти и системи за защита и ремонт на бетонни конструкции - Част 2: Материали за повърхностна защита.

   Системата за защита на тунелната облицовка се състои от:

-       Един слой от хидрофобен грунд ФАСИЛ В на височина на 4 м на стените.

-       Два слоя епоксидно покритие АДИНГПОКС АКВА 1Б на височина на 4м на стените.

-       При входно/изходните портали на тунела е необходимо нанасянето на трети слой АДИНГПОКС АКВА 1Б върху цялата повърхност на 30 м от входа/изхода.

Изпълнението на защитния слой се извършва на два участъка от магистралата в общо 10 тунела с обща площ около 160 000 м2.  

Подготовка на основата: Измиване с вода под налягане до 250 bar.

Грундиране на основата

Фасил В – хидрофобно импрегниране на базата на силан.

Нанасянето е машинно с безвъздушна помпа с 5 разпръсквачи с разход 0,25 кг/м2.

Защитно покритие: Адингпокс Аква 1Б – епоксидно покритие на водна основа.

Нанасянето е машинно с безвъздушна помпа (в случая е използвана: GRACO DUTY MAX 300)

Разход 0,5 кг/м2 за два слоя

Следващата стъпка е да се контролира дебелината на пресния слой. 

След това се тества силата на адхезия на покритието с Pull-Off метод.

*(В конкретния пример бяха получени резултати от около 4.5 МPa и счупване в бетона)

И накрая, е тастването на адхезия с Cross-cut метод.

Правилната и качествена защита на стоманобетонната конструкция на съоръженията от пътната инфраструктура позволява по-дълъг срок на експлоатация на този тип съоръжения и тяхна по-голяма икономическа рентабилност.

Изработено от: Иванчо Симоновски, дипломиран строителен инженер